Budynek przy ul. Zdrojowej 10. Zbudowany w 2. połowie XIX w. jako należący do Johanny Preiß zajazd „Zur Reichskrone”, w którym na początku XX w. odbywały się pierwsze w Polanicy-Zdroju pokazy filmu niemego. Od lat 30. XX w. w rękach Berty Heidler.
Po 1945 r. w parterze restauracja „Pod Strzechą” (później koktail-bar „Irys”) oraz sklep warzywno-owocowy (później ogólnospożywczy). Budynek uszkodzony podczas powodzi w 1998 r., następnie rozebrany.
W 1875 r. zakupiona została położona na przeciwległym brzegu Bystrzycy Dusznickiej rzeżnia,na miejscu której wybudowano pensjonat Landhauschen posiadający "11 mniejszych ,ale bardzo zdrowych i przyjemnych pokoi".Nieistniejący obecnie pensjonat stał na wyspie w miejscu dzisiejszego parkingu, naprzeciwko apteki "Fenix" przy ul.Bystrzyckiej..Najstarsze polanickie łazienki w 1892 r.przebudowane zostały na Dom Zdrojowy z"11 komfortowo urządzonymi pomieszczeniami mieszkalnymi,jadalnią i czytelnią"wyposażony w kabiny kąpielowe oraz urządzenia do hydro i fizykoterapii.Zdrój Józefa /obecnie zlikwidowany/otrzymał nowe gustowne zadaszenie.Tyle mówią żródła.
Te źródła, czyli moja książka Polanica-Zdrój - spojrzenie w przeszłość, mówią tak o innym budynku. Budynki na zdjęciu zbudowane zostały ok. 1890 r. jako zakład rzeźniczo-masarski i dom mieszkalny mistrza rzeźnickiego Waltera. Na początku lat 20. XX w. przejęte przez Amanda Herdena. Obiekty (z pokojami do wynajęcia) mieściły również sklep kolonialny i warzywny Hedwig Herden oraz warsztat szewski Paula Gertlera. Obecnie częściowo zachowane budynki to ul. Bystrzycka 21 (mieszkalny ze sklepem odzieżowym) i 23 (w parterze sklep spożywczy i perfumeria). Na miejscu budynku skierowanego szczytem do ulicy stoi Pensjonat Przy Deptaku ze sklepami w parterze - Bystrzycka 23a
Witam serdecznie .Zafascynowała mnie Inny Pański album-Dawna Polanica Zdrój Architektura i ludzie-i z niego są te cytaty. Szacunek dla Pańskiej wiedzy o Polanicy!!!!.Jak najszybciej kupię ten nowy album o którym Pan wspomina. Pozdrawiam serdecznie .Z poważaniem StaszekM.