Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
 
Międzyszkolny Klub Sportowy Agrykola
10
 
Park Tadeusza Mazowieckiego
1
3/5/7
Polskie Radio Program III
4
6
II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego
19
9
Warszawskie Centrum Sportu Młodzieżowego Agrykola - stadion
3
10
Willa prof. Zygmunta Kamińskiego
1
14
Ambasada Tunezji
1
16
Willa nr 16
1
18
Willa nr 18
1
 
 
 
 
  ID: 7163534
Nazwa

ul. Myśliwiecka

Dawniej

Zdrowa, Wiejska Dolna

 
 
Ulica Myśliwiecka (dawniej Zdrowa, Wiejska Dolna) – ulica położona na Solcu i Ujazdowie w dzielnicy Śródmieście. Ulica rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z ul. Szwoleżerów i ul. Agrykola, po czym biegnie na północny-zachód, krzyżując się kolejno z ulicami: al. Józefa Nojiego, al. George'a Harrisona, Kusocińskiego, al. Radiowej Trójki, ul. Łazienkowską, ul. Rozbrat (jako rondo Sedlaczka), Hoene-Wrońskiego, al. Hopfera i ul. Profesorską, by zakończyć się na skrzyżowaniu z ul. Górnośląską.Historia ...
Ulica Myśliwiecka (dawniej Zdrowa, Wiejska Dolna) – ulica położona na Solcu i Ujazdowie w dzielnicy Śródmieście. Ulica rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z ul. Szwoleżerów i ul. Agrykola, po czym biegnie na północny-zachód, krzyżując się kolejno z ulicami: al. Józefa Nojiego, al. George'a Harrisona, Kusocińskiego, al. Radiowej Trójki, ul. Łazienkowską, ul. Rozbrat (jako rondo Sedlaczka), Hoene-Wrońskiego, al. Hopfera i ul. Profesorską, by zakończyć się na skrzyżowaniu z ul. Górnośląską.
Historia ulicy:
Pierwotnie droga stanowiąca zjazd z gościńca Ujazdowskiego (ul.Wiejska) do Czerniakowskiej. W 1784 nosiła nazwę ul.Zdrowa, gdyż biegła pośród ogrodów. W połowie XIX w. nazwano ją ul.Zdrowia. W końcu XVIII w. znajdował się przy niej pałac Stanisława Poniatowskiego, synowca króla, od 1797 Radziwiłłowski (nr 1755), a w trójkącie między ulicami Zdrową, Górną (Górnośląską) i Rozbrat usytuowana była wielka cegielnia królewska. Wzdłuż ulicy Zdrowej rozciągały się glinianki tej cegielni. Dalej Zdrowa biegła pod skarpą pod zamkiem Ujazdowskim. Ok. 1820 ulica otrzymała bruk szosowy, gdyż prowadziła do wielkiego zespołu koszar kawalerii rosyjskiej. W 1826 w pałacu Radziwiłłowskim umieszczono koszary, a następnie szpital wojskowy. W drugiej połowie XIX w. ulica otrzymała nazwę Myśliwieckiej pochodzącą od zniekształconej nazwy pałacyku Myślewickiego w Łazienkach. W końcu XIX w. przy Myśliwieckiej założono park sportowy "Agrykola", przemianowany w 20-leciu międzywojennym na park Sobieskiego, a później - na Szkolny Wojewódzki Ośrodek Sportowy "Agrykola". W latach 1922-1924 pod obecnym nr 6 wybudowano gmach Gimnazjum im. Stefana Batorego (arch. T. Tołwiński), a w latach 1923-1925 kolonię willową profesorów architektury, usytuowaną malowniczo na zboczu skarpy. W 1935 przy rogu Myśliwieckiej i Łazienkowskiej wybudowano siedzibę Związku Harcerstwa Polskiego. Wszystkie te obiekty ocalały podczas ostatniej wojny. Przy dolnej Myśliwieckiej na terenie stadionu Wojskowego Klubu Sportowego "Legia" wybudowano korty tenisowe. Pod obecnym nr 3/5/7 wybudowano gmach rozgłośni radiowych. Po wojnie przez Myśliwieckiej przeprowadzono linię trolejbusową i autobusową. Myśliwiecka przecina kanał Piaseczyński.
Pokaż więcej Pokaż mniej