Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 8365260

Pomnik Michała Kajki



Budowa
1958
 
Inicjatywa wzniesienia pomnika Kajki zrodziła się w związku z okazją jubileuszu 100-lecia urodzin poety. W 1957 r. z inicjatywy Związku Literatów Polskich w Olsztynie powołano Komitet Obchodów Setnej Rocznicy Urodzin Poety Mazurskiego Michała Kajki, w składzie którego znalazło się 22 członków – przedstawicieli elit ówczesnej władzy. Na przewodniczącego wybrano Jerzego Cichowicza – urzędnika powiatowego, aktywnego działacza Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i przewodnika, który z tej ...
Inicjatywa wzniesienia pomnika Kajki zrodziła się w związku z okazją jubileuszu 100-lecia urodzin poety. W 1957 r. z inicjatywy Związku Literatów Polskich w Olsztynie powołano Komitet Obchodów Setnej Rocznicy Urodzin Poety Mazurskiego Michała Kajki, w składzie którego znalazło się 22 członków – przedstawicieli elit ówczesnej władzy. Na przewodniczącego wybrano Jerzego Cichowicza – urzędnika powiatowego, aktywnego działacza Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i przewodnika, który z tej racji świetnie znał historię rodziny Kajków oraz dzieje regionu. Podczas wspólnego posiedzenia z zarządem komitetu olsztyńskiego ustalono, że kulminacją obchodów Kajkowskich będzie odsłonięcie jego pomnika w Ełku w 1958 r. Środki pieniężne na ten cel pozyskano ze zbiórek społecznych: w Olsztynie wydrukowano cegiełki. Społeczny Komitet Kajkowski w Ełku otrzymał 17 282 cegiełek na sumę 111 660 złotych. W ciągu niespełna roku rozprowadzono cegiełki wartości 49 482 złotych – w samym Olsztynie i województwie olsztyńskim (do akcji włączono również Białostocczyznę i okolice Łomży) zebrano w ten sposób ponad 400 tysięcy złotych, które wydano na zapłatę za wykonanie pomnika i na wydanie dwóch tomów wierszy Michała Kajki. Prace projektowe cokołu pod pomnik w centrum parku w Ełku zlecono dwóm inżynierom z Białegostoku: Wiechowskiemu i Surdylowi ze Związku Polskich Artystów Plastyków. Projektantem artystycznym i wykonawcą pomnika poety była artystka Balbina Świtycz-Widacka z Olsztyna. Koszt wykonania pomnika wartości 80 tysięcy złotych pokrył komitet obchodów w Olsztynie, natomiast koszty wykonania cokołu i pozostałej robocizny przy montażu pomnika w kwocie 41 tysięcy złotych poniósł Komitet w Ełku.
Uroczyste odsłonięcie pomnika miało miejsce 28 września 1958 r. Do Ełku przybyli wówczas przedstawiciele kultury i władz centralnych, a także liczni warmińscy i mazurscy poeci i pisarze (m.in. Melchior Wańkowicz, który poznał Kajkę w 1935 r.). Odsłonięcia pomnika dokonał wiceminister Janusz Zaorski.
Za

Ciekawostka: na cokole jest napis "Michałowi Kayce Rodacy 1958 r.", co jest rzadko spotykaną wersją nazwiska poety.
Pokaż więcej Pokaż mniej
  • Ełcki monument, poświęcony postaci mazurskiego poety ludowego, artysty i działacza, Michała Kajki, wykonany w 1958 r. przez Balbinę Świtycz-Widacką.
    maras - 2019-12-11
 

  • Data: 1960-1963
    komentarze: 0
    Pomnik Michała Kajki w Ełku. Fot. T. Sumiński.
  • Data: 1962
    komentarze: 0
    Pomnik Michała Kajki w Ełku.
  • Data: 1963
    komentarze: 0
    Pomnik Michała Kajki w Ełku. Fot. T. Sumiński.
  • Data: 1967
    komentarze: 0
    Ełk, pomnik Michała Kajki w Parku Solidarności. Fot. Tomasz Gardziejewski.
  • Data: 1970-1975
    komentarze: 0
    Pomnik Michała Kajki w Ełku.
  • Data: 2022-05-21
    komentarze: 0
    Pomnik współcześnie.