Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Dom kolonijny (dawny), ul. Powstańców Śląskich, Międzygórze
Zbigniew Waluś: A gdzie Ty ?
Dom nr 4 (nie istnieje), ul. Zamkowa, Lądek-Zdrój
Zbigniew Waluś: Widoczny na tym zdjęciu .
Wodospad Wilczki, Międzygórze
Zbigniew Waluś: W czwartek 8 lutego br. w Międzygórzu w gminie Bystrzyca Kłodzka odbyło się oficjalne przekazanie terenu budowy pod inwestycję pn. „Przebudowa ciągu pieszego, będącego zejściem do gardzieli potoku Wilczka w miejscowości Międzygórze”. Inwestycja ta jest dokończeniem rozpoczętej w 2017 roku przebudowy infrastruktury techniczno-turystycznej rezerwatu przyrody „Wodospad Wilczki”. Celem całej inwestycji ...
Kozí hřbety (1321-1422 m n.p.m.) (CZ)
chrzan233: Dopisałem do zbioru wydawnictwa Poppa.
Panoramy i widoki Kletna, Kletno
Popski: Na aukcji obieg 1927 - obniżono górne datowanie.
Kamienica nr 3, pl. Kościelny, Kłodzko
phantasma1958: Po prawej: Franz Boden Graveur u. Photograph 1875 1876

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

MacGyver_74
dariuszfaranciszek
foto-baron
Rob G.
Tony
Rob G.
Rob G.
McAron
MacGyver_74
MacGyver_74
MacGyver_74
prysman
MacGyver_74
MacGyver_74
MacGyver_74
MacGyver_74
MacGyver_74
MacGyver_74
MacGyver_74
Jan R
Danuta B.

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Wieś Strzelce (Świdnickie)
Autor: Petroniusz°, Data dodania: 2020-04-12 22:07:43, Aktualizacja: 2020-04-12 22:21:10, Odsłon: 1759

Encyklopedia województwa wałbrzyskiego nr 80 (112)

Poniższy tekst w całości stanowi przedruk z Trybuny Wałbrzyskiej nr 5 (1234) z z 30 stycznia 1979 roku (z niewielkimi zmianami)


Średniej wielkości wieś w gminie Marcinowice położona przy trasie międzynarodowej E-83 w pobliżu granicy województwa w odległości ok. 15 km od Świdnicy. Najbliższy ośrodek miejski to Sobótka (ok. 8 km). Strzelce położone są na płaskim terenie nad potokiem na wysokości ok. 180 m. Niektóre sąsiednie wzgórza sięgają 200 m. Najbliższe wsie to Szczepanów, Tworzyjanów, Chwałków i Strzeblów. We wsi znajduje sie przystanek PKS i PKP na lokalnej linii Świdnica Wrocław.
Zdjęcie nr 1
    
Zdjęcie nr 2
    
Zdjęcie nr 3
Wieś podobnie jak cała gmina i rejon posiada znakomite warunki klimatyczno-glebowe i wraz ze Szczepanowem stanowi ośrodek produkcji rolnej. Podobnie jak cała wschodnia część gminy stanowiąca obrzeże masywu Ślęzy, podlega ochronie krajobrazowej i spełnia pewne funkcje rekreacyjne. Trzecia część czynnej zawodowo ludności znajduje zatrudnienie poza rolnictwem (przede wszystkim w kamieniołomach strzeblowskich). Niektórzy (ok. 25 proc.) pracujących poza rolnictwem znajdują zatrudnienie na miejscu (magazyny, poczta, ośrodek zdrowia) lub w kamieniołomach w Goli czy Chwałkowie. W rejonie Strzelc Świdnickich gęstość zaludnienia wynosi 60 osób na km kwadratowy. Jest to wieś o charakterze chłopsko-robotniczym.
Zdjęcie nr 4
    
Zdjęcie nr 5
         
Zdjęcie nr 6
Strzelce Świdnickie są bardzo starą wsią wspomnianą już w XII-wiecznych dokumentach, m.in. w bullach papieskich. Strzelce wraz z innymi wsiami podslężańskimi były m.in. własnością Piotra Włosta. Później należały także do klasztoru Panny Marii na Piasku we Wrocławiu ofiarowane mu przez Włosta. Około 300 m od przystanku autobusowego znajduje się kościół filialny Wszystkich Świętych zbudowany z kamienia w stylu gotyckim. Kościół pochodzi z pierwszej połowy XIV w. Kilkakrotnie był przebudowywany i odnawiany - ostatni raz w latach siedemdziesiątych. Na ścianach prezbiterium zachowały sie malowidła z 1360 roku, odsłonięte w 1905, a konserwowane w 1962. Przedstawiają one sceny ze starego i nowego testamentu. Malowidła przedstawiające m.in. strącenie potępionych do piekeł charakteryzują się wysokim poziomem artystycznym. W kościele znajduje się kilka cennych rzeź z XIV w. (Matka Boska Bolesna), XV w. (Święta Anna Samotrzeć) czy XVI w. (Maria Magdalena). Drewniane rzeźby były konserwowane.
Zdjęcie nr 7
    
Zdjęcie nr 8
    
Zdjęcie nr 9
Innym zabytkiem Strzelc jest dawny zajazd z początku XIX w. W dwukondygnacyjnym dwuspadowym obiekcie znajduje się obecnie ośrodek kultury. Strzelce nie posiadają większych walorów turystycznych. Interesująca jest natomiast budowa geologiczna najbliższych okolic wsi. Wydobywa się tu szereg surowców, m.in. granity, magnezyty i inne surowce. Bogactwa tych okolic wydobywane od wieków przez człowieka można obejrzeć m.in. w muzeum w Sobótce. Również najbliższe lasy znajdują się w masywie Ślęzy. 

/ / /
/ /