Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Dom kolonijny (dawny), ul. Powstańców Śląskich, Międzygórze
Zbigniew Waluś: A gdzie Ty ?
Dom nr 4 (nie istnieje), ul. Zamkowa, Lądek-Zdrój
Zbigniew Waluś: Widoczny na tym zdjęciu .
Wodospad Wilczki, Międzygórze
Zbigniew Waluś: W czwartek 8 lutego br. w Międzygórzu w gminie Bystrzyca Kłodzka odbyło się oficjalne przekazanie terenu budowy pod inwestycję pn. „Przebudowa ciągu pieszego, będącego zejściem do gardzieli potoku Wilczka w miejscowości Międzygórze”. Inwestycja ta jest dokończeniem rozpoczętej w 2017 roku przebudowy infrastruktury techniczno-turystycznej rezerwatu przyrody „Wodospad Wilczki”. Celem całej inwestycji ...
Kozí hřbety (1321-1422 m n.p.m.) (CZ)
chrzan233: Dopisałem do zbioru wydawnictwa Poppa.
Panoramy i widoki Kletna, Kletno
Popski: Na aukcji obieg 1927 - obniżono górne datowanie.
Kamienica nr 3, pl. Kościelny, Kłodzko
phantasma1958: Po prawej: Franz Boden Graveur u. Photograph 1875 1876

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Alistair
Hellrid
sawa
sawa
Hellrid
Zbigniew Waluś
Hellrid
chrzan233
chrzan233
Hellrid
Hellrid
mietok
Iras (Legzol)
Hellrid
Hellrid
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Alistair

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Wieś Dobrocin
Autor: Petroniusz°, Data dodania: 2020-07-14 22:53:48, Aktualizacja: 2020-07-14 23:09:06, Odsłon: 2356

Encyklopedia województwa wałbrzyskiego nr 78 (110)

Poniższy tekst w całości stanowi przedruk z Trybuny Wałbrzyskiej nr 3 (1232) z 16.01.1979 roku. Widokówki i zdjęcia pochodzą z portalu wwww.polska-org.pl.


Średniej wielkości wieś w gminie Dzierżoniów położona na wschód od miasta w odległości ok. 2,5 km. Dobrocin położony jest na płaskim terenie na wysokości ok. 260-280 m. n.p.m. nad potokiem wpadającym do Słociny i przy lokalnej drodze łączącej Dzierżoniów z Niemczą. Najbliższa stacja kolejowa w Piławie Dolnej i w Dzierżoniowie.

Zdjęcie nr 1
    
Zdjęcie nr 2
    
Zdjęcie nr 3

  

Wieś - podobnie jak cała gmina - ma znakomite warunki klimatyczno-glebowe dla rozwoju rolnictwa. W znacznym stopniu jest ono uspołecznione. Na wschód od Dobrocina rozciąga się niewielki obszar żyzny. Gleby III i IV klasy ze znikomym procentem użytków zielonych i lasów. Rejon Dobrocina należy do najbardziej produkcyjnych nie tylko w województwie wałbrzyskim, ale także na Dolnym Śląsku. Wieś ma charakter rolniczy, choć część mieszkańców znajduje zatrudnienie w przemyśle pobliskiego Dzierżoniowa.

Zdjęcie nr 4
    
Zdjęcie nr 5
    
Zdjęcie nr 6

Największym zakładem pracy jest Dolnośląskie Przedsiębiorstwo Hodowli Zarodowej posiadające swoje zakłady także w sąsiednich wsiach. Pochwalić się może dużymi osiągnięciami produkcyjnymi i dobrym wyposażeniem. Wieś specjalizuje się w produkcji zwierzęcej i roślinnej. Posiada niewielkie ze względu na bliskość Dzierżoniowa zaplecze usługowe. W przyszłości również rozwijać się będzie jako ośrodek produkcji rolnej.

Zdjęcie nr 7
    
Zdjęcie nr 8
    
Zdjęcie nr 9
 

Dobrocin jest młodszy od wielu sąsiednich wsi. Bazaltowy kościół św. Piotra i Pawła zbudowany został w XVI w. Wielokrotnie był przebudowywany. W prezbiterium znajduje się odkryta w 1963 r. polichromia gotycka z 1517 r. przedstawiająca Sąd Ostateczny i postacie świętych. W ołtarzu tryptyk gotycki z 1506 r. wykonany przez mistrza z Lubina. Ponadto w kościele znajduje się wiele renesansowych nagrobków. Dobrocin nie ma znaczenia dla turystyki.


/ / /
/ /