Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




pl. Bolesława Chrobrego (Rynek), Kłodzko
Marek Świtalski: Śmiem twierdzić że zdjęcie wykracza poza ramy tematyki przyjętej na stronie. Jeśli postać byłaby częścią ładnej kompozycji - tutaj mamy nieco przypadkowy kadr, który nie przedstawia wielkiej wartości.
ul. Wojska Polskiego, Kłodzko
Stan: Dodałem znaczniki nowych obiektów, wybudowanych lub zmienionych po likwidacji Bramy Zielonej. Po prawej odsłonięty kompleks dawnego kolegium jezuickiego.
ul. Wojska Polskiego, Kłodzko
Stan: Dodałem znaczniki istniejących obiektów.
Dom nr 19 (dawny), ul. Wolności, Szczytna
mietok: Ok
Reklamy i ogłoszenia, Radków
Zbigniew Waluś: Czyli dopisać do ul. Wąskiej ?
Rogówek
Alistair: Jak będziesz mieć problem, śmiało pytaj, tu każdy ci pomoże :))

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Sendu
Sendu
rajaser
Parsley
Mmaciek
MacGyver_74
Rob G.
tomimaki
KrzysztofKudowa
Mmaciek
KrzysztofKudowa
McAron
Wolwro
Krzysztof Bach
Sendu
Danuta B.
Szyszka
Alistair
Danuta B.
Ireneusz1966
FM

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Wieś Wiry
Autor: Petroniusz°, Data dodania: 2020-09-24 19:52:45, Aktualizacja: 2020-09-24 20:25:27, Odsłon: 1347

Encyklopedia województwa wałbrzyskiego nr 82 (114)

Poniższy tekst w całości (do poziomej linii pod ostatnim zdjęciem) stanowi przedruk z Trybuny Wałbrzyskiej nr 7 (1236) z z 13 lutego 1979 roku. Widokówki i zdjęcia pochodzą z portalu wwww.polska-org.pl.

         
 
Duża wieś o charakterze przemysłowym należąca do gminy Marcinowice, położona między Świdnicą a masywem Ślęzy na zachód od szczytu na wysokości ok. 220-240 m n.p.m. Wiry leżą nad sporym potokiem Czarna Woda, wypływającym z kompleksu leśnego Ślęzy przy lokalnej drodze prowadzącej z Sobótki do Świdnicy. Komunikację bezpośrednią zapewnia tu PKS, a najbliższa stacja kolejowa znajduje się w Marcinowicach na lokalnej linii Świdnica - Wrocław. 
 
Wiry od wielu lat - podobnie jak okoliczne wsie (m.in. Tąpadło, Kiełczyn) - są terenem rozgrywania jednego z najtrudniejszych w Europie samochodowego Rajdu Polskiego. Podobnie jak cała gmina Marcinowice wieś posiada znakomite warunki glebowo-klimatyczne dla rozwoju rolnictwa. Wiry leżą w rejonie krajobrazu chronionego i ze względu na bliskość Ślęzy w pewnym stopniu spełniać będą także funkcje rekreacyjne. 
 
 
  Ze względu na znajdującą się tu kopalnię magnezytu "Wiry", należącą do Strzeblowskich Kopalni Surowców Mineralnych, mają charakter przemysłowy. Wydobywany tu magnezyt surowy przerabiany jest w Sobótce na magnezyt kaustyczny. Jest to jedyna tego rodzaju produkcja w kraju i ma charakter antyimportowy. Znaczna część zatrudnionych poza rolnictwem z tej wsi pracuje właśnie w kopalni "Wiry" (77 proc.). 
 
1W sumie wśród mieszkańców wsi w wieku produkcyjnym z rolnictwa utrzymuje się ok. 75 proc. Znajduje się tu m.in. Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna "Ślęza", ośrodek rolny i magazyny zbożowe. W Wirach znajduje się szkoła, urząd pocztowy. Wiry należą do starych wsi. Tutejszy kościół parafialny Św. Michała Archanioła wspomniany już w 1250 r. Obecny budynek pochodzi z 1500 r., kilkakrotnie był przebudowany i remontowany. Zachował późnobarokowe wyposażenie z końca XVIII w.   
 
  Ponadto we wsi znajduje się pałac wybudowany na początku XVII w., posiadający dwa skrzydła i sgraffitową dekorację elewacji. Na początku XIII w. Wiry były własnością Piotra Własta, później zaś należały do Jana z Wierzbnej. Należały też do klasztoru NMP na Piasku we Wrocławiu. W 1221 roku Wiry rozpadły się na dwie części i powstała wieś Wirki. Wieś Wiry może być punktem wyjścia wycieczek pieszych w masym Ślęzy i leży na trasie interesujących wycieczek samochodowy.

Inne ciekawe obiekty we wsi Wiry, o których nie wspomniał autor powyższego artykułu to np.:

 


/ / /
/ /